Dobrý den,
Vážení vlastníci, vzhledem k aktuálnímu dotazu jednoho vlastníka ad nutnost povolení či ohlášení zjistil právní zástupce SVJ toto:
stavební úřady vyžadují za účelem provedení zasklení balkónu či lodžie v domě stavební povolení. Obecně platí, že zasklení lodžie je stavební úprava, která mění vzhled stavby a může negativně ovlivnit požární bezpečnost. Proto je nutné stavební povolení. Vše však závisí na příslušném stavebním úřadě (ve vašem případě Praha 17), kam je třeba zajít pro přesné informace. Výklady jednotlivých stavebních úřadů se totiž liší, proto se mohou rozhodovat různě. Platí, že směrodatné je vždy posouzení příslušného stavebního úřadu. Např. v případě použití bezrámového zasklení balkónu je možné, že stavební úřad rozhodne, že se nezmění vzhled stavby a požárně-bezpečnostní řešení je v pořádku. Poté může být stavební úprava provedena bez stavebního povolení. To však lze zjistit až na svém stavebním úřadě.
K povolení zasklení lodžie je třeba podat žádost o stavební povolení na příslušný stavební úřad. Formulář lze získat na webových stránkách stavebního úřadu nebo na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj. Je třeba doložit následující podklady:
- certifikát od společnosti, která bude zasklení provádět
- jednoduchý plánek bytu s vyznačením zasklívané lodžie
- doklad, který dokazuje, že jste vlastníkem bytu (např. kopie výpisu z katastru nemovitostí)
- doklad o zaplacení správního poplatku 5000 Kč
Pokud v domě už někdo má zasklený balkón, může se stát, že získal stavební povolení pro celý dům a tak ho ostatní vlastníci nemusí znovu vyřizovat. Někde se totiž vydává povolení pro celý dům, jinde zase jen pro každý konkrétní případ.
Tolik k obecným informacím. JUDr. Khalaila zavolala osobně na stavební úřad Prahy 17, kde jí paní sdělila, že na náš dům nejspíš žádné stavební povolení neexistuje. Navíc je velmi pravděpodobné, že budou vyžadovat souhlas shromáždění s tímto záměrem (v minulosti zde byl návrh to na shrom. řešit, ale nebyli jsme usnášeníschopni). Vzhledem k výši poplatku (a samozřejmě s ohledem na zájem vlastníků uskutečnit tento záměr ať už nyní nebo v budoucnu), je zřejmě výhodnější požádat o stavební povolení na celý dům. Doporučuje nám tedy nejprve se obrátit na stavební úřad s tímto záměrem a zjistit konkrétní požadavky.
Prosím, kdo máte zasklívání v plánu (či už jste provedli) informujte nás, abychom to zařídili pro celý dům najednou.
díky,
za výbor Hana Cohen, předseda
Ještě pro info posílám vyjádření stavebního úřadu Prahy 18, které jsem našla na jeho webu:
Stavební úpravy – zasklení lodžií – po novele stavebního zákona (od 1.1.2013)
Stavební úpravy – zasklení lodžií
Úřad městské části Praha 18, odbor výstavby a územního rozhodování, jako stavební úřad příslušný podle ustanovení §13 odst. 1 písm. c) zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (dále jen stavební zákon) a vyhl. hl.m. Prahy č. 55/2000 Sb., kterou se vydává Statut hl.m. Prahy, ve znění pozdějších změn a doplňků, sděluje, že podle § 103 odst. 1 písm. d) stavebního zákona, stavební úpravy, pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhledstavby ani způsob užívání stavby, nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost, nevyžaduje pro zasklení lodžie stavební povolení ani ohlášení, budou-li splněny všechny následující podmínky:
- Zasklení lodžie bude provedeno zasklívacím systémem bez svislých rámů, tj. v ploše lodžie je pouze sklo a průsvitné bezbarvé těsnění.
- Zasklení lodžie bude provedeno zasklívacím systémem s platným ověřením (certifikátem) podle zvláštních předpisů (§156 odst. 2 stavebního zákona, zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů v platném znění, nařízení vlády č. 163/2002 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na vybrané stavební výrobky, v platném znění).
- Zasklení lodžie bude provedeno zasklívacím systémem s platným kladným stanoviskem Hasičského záchranného sboru hl.m.Prahy.
- Výplň zábradlí bude provedena z nehořlavého netříštivého materiálu.
- Žadatel si opatří písemný souhlas vlastníka domu a pokud není vlastníkem bytu, také písemný souhlas vlastníka bytu. Pro zasklení balkonu je nutno požádat o stavební povolení.
Jediným faktorem, který ovlivní vlastní provedení zasklení lodžie je „požární bezpečnost“, která nesmí být touto úpravou negativně ovlivněna.
Stavební úřad si vyžádal stanovisko příslušného dotčeného orgánu (Hasičský záchranný sbor hl.m.Prahy) k problematice zasklívání lodžií v bytových domech a ze stanoviska vyplynul tento závěr:
„U objektů s požární výškou do 12 m nejsou požadavky na vytvoření požárních pásů, tedy ani požadavky na provedení zasklení případných lodžií. V případě objektů s požární výškou nad 12 m je nutno při zasklení lodžie stávající požární pásy zachovat. V praxi to znamená, že pokud se při zasklívání lodžií vyplňují i parapety lodžií (v případě že jsou tvořeny zábradlím) je nutno pro jejich vyplnění použít nehořlavý materiál, mimo běžného tabulového skla – vyhoví např. drátosklo, vyzdění, plechové šablony a podobně. Tuto úpravu je nutné případně provést u všech zasklívaných lodžií, bez ohledu na jejich výškovou polohu – bývá uváděn mylný výklad, že tato úprava se týká pouze lodžií od 5. NP výše.“
Z výše uvedeného vyplývá další upozornění stavebního úřadu:
– Pokud se při zasklívání lodžií vyplňují i parapety lodžií, je nutné konzultovat použitý materiál na stavebním úřadu z důvodu posouzení zda již nedochází ke změně vzhledu (pak by taková úprava vyžadovala stavební povolení). Při vyplňování i parapetů lodžií (požární výška objektu nad 12 m) je vždy nutné použít „nehořlavý materiál“ (nehořlavý materiál lze prokázat např. posouzením Hasičským záchranným sborem či požárním specialistou). Z tohoto důvodu, pro posouzení použitého materiálu z hlediska požární bezpečnosti, doporučuje stavební úřad stavebníkovi, aby si zajistil požárně bezpečnostní řečení v každém případě.
– Dle § 152 stavebního zákona je „Stavebník“ povinen dbát na řádnou přípravu a provádění stavby. Přitom musí mít na zřeteli zejména ochranu života a zdraví osob nebo zvířat, ochranu životního prostředí a majetku, i šetrnost k sousedství. Tyto povinnosti má i u staveb a jejich změn nevyžadujících stavební povolení ani ohlášení. O zahájení prací na stavbách osvobozených od povolení je povinen v dostatečném předstihu informovat osoby těmito pracemi přímo dotčené. (neplnění těchto povinností je považováno za přestupek dle § 178 odst. 2 písm. k) respektive § 180 odst. 2 písm. k) stavebního zákona).
Zasklení lodžií jiným než bezrámovým systémem (rámovým systémem, okny apod.) lze provést pouze jednotným způsobem v rámci celé fasády domu a je nutno požádat o stavební povolení.
Doporučení pro vlastníky bytových domů: stavební úřad doporučuje řešit otázku zasklívání lodžií u celého bytového domu současně ve fázi projednávání volby systému a způsobu provedení.
Pro zasklení balkonu je nutno požádat o stavební povolení. (Lodžie je „výklenek“, prostor zapuštěný do domu vzhledem k fasádě, balkon vyčnívá před úrovní fasády.)